Nowe instancje kontenerowe w Microsoft Azure

Szybki rozwój rozwiązań kontenerowych spowodował, że Microsoft opublikował informację uruchomieniu nowych instancji kontenerowych: Fast and Easy Containers: Azure Container Instances.

Nowe instancje będą dostępne pod nazwą Azure Container Instances (ACI). Dodatkowo Microsoft oznajmił o dołączeniu do inicjatywy Cloud Native Computing Foundation.

ACI różni się od dostępnych już rozwiązań kontenerowych w Azure, czy u innych dostawców jak AWS ECS (EC2 Container Service) czy GCE (Google Container Engine).

ACI dostępne na razie jako preview dąży do uproszczenia wielu czynności. W kilka sekund można uruchomić kontener z dowolną ilością pamięci, CPU w rozliczeniu sekundowym. Jak podkreśla Microsoft, instancje ACI są pierwszorzędnymi obiektami Azure i mają te same kontrolery dostępu, znaczniki rozliczeniowe i inne funkcje, jakie można oczekiwać na platformie Azure. Kontenery są izolowane od innych klientów, używając „sprawdzonej technologii wirtualizacji” – mówi Microsoft.

Tym, czego nie dostajesz, jest kłopot z zarządzaniem maszynami wirtualnymi lub nauczenie się o orkiestrowaniu kontenerów. Jeśli chcesz korzystać z orkiestrowania, możesz to zrobić za pomocą nowego, otwartego łącza Kubernetes firmy Microsoft. Pozwala to klastrom Kubernetes na rozmieszczanie kontenerów bezpośrednio na serwerze ACI i pozwala programistom łączyć i dopasowywać VM i ACI w razie potrzeby.

Obecnie ACI obsługuje tylko kontenery w Linuksie, ale wkrótce również będzie obsługiwać kontenery oparte na Windows. Wdrożenie kontenera to w zasadzie tylko jedno polecenie z kilkoma podstawowymi parametrami i można pobierać kontenery z repozytoriów publicznych, takich jak Docker lub prywatne repozytoria na Azure.

Biorąc pod uwagę jego szybkość, głównym zastosowaniem ACI będą środowiska o dużym obciążeniu oraz skalowaniu. Jedną z głównych zalet kontenerów jest to, że można je łatwo przenosić między różnymi usługami, więc przejście od ACI do bardziej tradycyjnej infrastruktury kontenerowej opartej na platformie VM nie powinno stanowić problemu.

Corey Sanders, szef produktu firmy Microsoft ds. Azure Compute: „ACI oferuje pewien stopień zwinności w celu wdrożenia Kubernetes, w przeciwieństwie do dowolnego innego dostawcy usług chmury, umożliwiając usługi, które są skalowane i rozliczane w sekundach”.

Źródło: Opracowanie własne, TechCrunch, Microsft.
Źródło grafiki: TechCrunch, Microsoft.